دیدګاه، مأموریت و اهداف

پوهنتون کابل بعنوان اولین، بزرگترین، با اعتبارترین کانون علم و دانش، و شناخته شده ترین پوهنتون افغانی در سطح بین المللی به خود می بالد که بصورت بلاوقفه، پیوسته و آهسته خود را پیش قراول تربیه و آموزش نیرو و سرمایه اجتماعی کشور جایگاه خاص خود را در بین تشنه گان علم و دانش تثبیت نموده است. با تمام جدیت و تلاش علمدار تولید علم، ترویج دانش و آموزش و پرورش منابع انسانی مورد نیاز بخش‌های مختلف جامعه با روحیه ملی و اسلامی می‌باشد.

دیدگاه:

ارتقای پوهنتون کابل و تثبیت جایگاه آن به عنوان یک نهاد بااعتبار و شناخته‌شدۀ ملی و بین‌المللی درعرصۀ تربیۀ کادرهای متخصص، متعهد و متدین، تحقیقات علمی، علم‌آفرینی و عرضۀ خدمات تحصیلی.

 

مأموریت:

تربیۀ کادرهای متخصص و متعهد به ارزش‌های اسلامی و ملی مورد نیاز و عرضۀ خدمات جهت تسهیل و تسریع پروسه‌های توسعه‌یی در کشور، منطقه و جهان.

 

اهداف:

 1. رشد و ارتقای کیفیت تحصیلات عالی به منظور تقویۀ سرمایۀ بشری با فعالیت‌های علمی و تحقیقی جهت رشد اقتصادی و اجتماعی کشور؛
 2. تربیت و پرورش کادرهای علمی با کیفیت  به درجۀ لیسانس، ماستر و داکتر و مجهزساختن آن‌ها با دانش نظری و مهارت‌های عملی در رشته‌های مختلف علوم حسب نیازمندی‌های بازارکار؛
 3. فراهم‌آوری وسایل تحصیل (کتاب‌ها، مواد درسی و تجهیزات)؛
 4. توسعۀ کتاب‌خانه‌ها، صنوف، کلوپ‌های ورزشی و اجتماعی، محلات تدریسی و لابراتوارهای تحقیقی، محاکم تمثیلی، تیاتر و رادیو تلویزیون تطبیقاتی؛
 5. طرح و تطبیق پلان‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت به منظور آموزش و ارتقای سویۀ کادرهای علمی و تحقیقی؛
 6. توسعه و نوسازی دوام‌دار برنامه‌های درسی مطابق نیازمندی‌های جامعه و استفاده از شیوه‌های فعال، مؤثر و معاصر تدریسی؛
 7. ایجاد نظم و دسپلین اکادمیک در جریان تدریس و دفاع تیزس‌ها؛
 8. تنظیم امور خدمات و بهبود وضعیت کار و فعالیت برای کادرعلمی، تخصصی و محصلان؛
 9. سازمان‌دهی و برگزاری محافل علمی (کنفرانس‌ها، سمینارها، سمپوزیم‌ها و ورکشاپ‌ها)؛
 10.  تأمین دست‌رسی کامل به تحصیلات عالی با کیفیت معیاری؛
 11. ایجاد زیرساخت‌های مجهز و پیشرفته جهت عرضۀ خدمات باکیفیت و معیاری.

گالری رسانه

ورکشاپ سه روزه برای محصلین دیپارتمنت تیاتر پوهنځی هنرهای زیبا توسط استاد (Dr. Edmund Chow) ایدمند چاو مهمان کشور سنگاپور پایان یافت.

سیستم تصفیه آب بعد از ۳۰ سال وقفه دوباره برای آبیاری فضای سبز محیط پوهنتون کابل فعال و مورد استفاده قرار گرفت. گزارش کامل در راپور ویدیویی تهیه شده توسط آمریت نشرات پوهنتون کابل.

یک لابراتوار کامپیوتری مجهز برای دیپارتمنت انگلیسی پوهنځی زبان ها و ادبیات خارجی پوهنتون کابل ساخته شده است که استادان تحقیقات علمی خود را در آن انجام می دهند و دانشجویان نیز در بخش های مختلف از آن استفاده می کنند.

چه باید کرد؟ تحت عنوان (چه باید کرد؟) تمثیل هنری در رابطه با حفاظت از محیط زیست ارائه شد. از سوی محصلین دیپارتمنت تیاتر پوهنځی هنرهای زیبای پوهنتون کابل به راهنمایی استادان تحت عنوان، چه باید کرد؟ تمثیل هنری از آگاهی عمومی در رابطه با حفاظت از محیط زیست

پوهنځی تکنالوژی معلوماتی و مخابراتی پوهنتون کابل که در ساحه مکرویان_یکه توت قرار دارد، شما می‌تواند از فعالیت‌های علمی، اداری و تدریسی شان در این گذارش ويديويی معلومات حاصل نمایید!

کنفرانس تحت عنوان نزول القرآن که توسط اساتید محترم پوهنځی شرعیات ترتیب شده بود در پوهنتون کابل برگزار گردید. جزئیات بیشتر در گزارش ویدیویی!

چند قطعه عکس های زیبا از پوهنتون کابل در موسم بارانی

روز جهانی آب در پوهنتون کابل طی یک سلسله مراسم بزرگ تجلیل شد. ادامه مطلب در گزارش ویدیویی آماده شده:

در دیدار سفارت چین در کابل از محصلین برتر پوهنتون کابل با اهدای لوح تقدیر و هدایای نقدی تجلیل شد.ادامه مطلب در گزارش ویدیویی آماده شده:

پوهنتون کابل در سال ۱۴۰۲ هـ ش، به ارزش حدود ۹۰ میلیون افغانی ده ها پروژه انکشافی و توسعه را تطبیق نموده است. گزارش ویدیویی:

کار قير ریزی با سرکهای نو در داخل پوهنتون کابل آغاز گردید

کار ساخت پارک محصلین به وسعت 12 جریب زمین در محوطه پوهنتون کابل افتتاح گردید