جلسه مشترک در مورد بیماری Lumpy skin disease در پوهنځی علوم وترنری پوهنتون کابل داير گرديد

Anonymous (not verified)
دوشنبه ۱۴۰۱/۵/۱۷ - ۱۰:۱۹
pic11

به نسبت شیوع بیماری lumpy skin disease در جمعیت‌ های گاو در ولایات مختلف افغانستان و انتشار گزارشات نادرست پیرامون انتقال آن به انسان، دیپارتمنت پاراکلینیک پوهنتون کابل یک جلسه مشترک را بتاريخ ١٥ اسد سال روان در ریاست پوهنځی علوم وترنری پوهنتون کابل دایر نمود.

در این جلسه محترم پوهاند دوکتور سید شیرشاه سادات رئیس پوهنځی علوم وترنری پوهنتون کابل، پوهنوال داکتر اسدالله صمدی آمر دیپارتمنت پاراکلینیک این پوهنځی، داکتر ابراهیم فروتن نماینده ریاست صحت حیوانی وزارت زراعت، داکتر نعیم رحیمی نماینده ریاست سرویلانس وزارت صحت عامه و انجینر احمد ضیا خالد نماینده شاروالی کابل اشتراک نمودند.

ابتدا محترم پوهاند دوکتور سادات اهمیت همچو جلسات مشترک را پیرامون مبارزه با بیماری‌ های مختلف ساری و سایر موضوعات مرتبط صحی بیان نمودند، سپس داکتر اسدالله صمدی آخرین معلومات علمی را در مورد بیماری lumpy skin disease به اشتراک کننده‌ ها ارائه نمود و گفت که بیماری متذکره به انسان قابل انتقال نیست و در حیوانات نیز قابل تداوی و جلوگیری است، وی افزود که واکسن های موثر علیه بیماری به شکل تجارتی در جهان وجود دارد و اگر در بازارهای افغانستان این واکسن ها موجود نباشد از واکسن چیچک گوسفند با افزایش دوز آن از 3 تا 10 بار میتوان کار گرفت، داکتر صمدی همچنان سایر موضوعات مرتبط مبارزه با این بیماری را نیز توضیح داد.

در ادامه این جلسه، محترم داکتر فروتن در مورد واقعات بیماری متذکره در مناطق مختلف افغانستان و اقدامات وزارت زراعت معلومات ارائه داشت و افزود که معلومات نادرست پیرامون این بیماری در بین مردم نشر شده و در اثر معلومات نادرست پیرامون انتقال آن به انسان حتی بعضی مالداران حیوانات شانرا از بین برده اند و مردم و قصابان از خوردن و فروش گوشت گاو ابا می ‌ورزند.

همچنان محترم داکتر نعیم رحیمی نماینده ریاست سرویلانس وزارت صحت عامه و محترم انجینر احمد ضیا خالد نماینده شاروالی کابل در این جلسه بیان داشتند که ادارات آنان همیشه با هماهنگی ادارات مرتبط با صحت انسان و حیوان در مورد فروش و یا عدم فروش محصولات حیوانی تصمیم می ‌گیرند و در مورد بیماری (lumpy skin disease) تا حالا کدام مکتوب و یا تصمیمی صادر ننموده اند.

در اخیر جلسه استاد صمدی با جمح بندی نتایج این جلسه مشترک و با درنظرداشت نشر معلومات نادرست پیرامون این بیماری و تصمیمات غیر مسلکی بعضی از شاروالی ‌های ولایات مبنی بر منع فروش گوشت گاو پیشنهاد برگزاری یک کنفرانس خبری مشترک را پیرامون این بیماری نمود که از طرف تمام اشتراک کننده‌ها مورد تایید قرار گرفت، قرار بر این شد که رهبری این کنفرانس خبری را پوهنتون کابل به عهده گیرد و زمینه را برای برگزاری آن فراهم سازد.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۱ - ۱۳:۳۶
Background image

کمپاین نهال شانی در پوهنتون کابل آغاز گردید

کمپاین نهال شانی در پوهنتون کابل بتاریخ 20 حوت با غرس بیش از ۲۰۰ اصله نهال زینتی در محوطه این نهاد علمی آغاز گردید.

روند نهال شانی در پوهنتون تازه آغاز گردیده و قرار است در روزهای. . .

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۴ - ۱۵:۳۶
Background image

ورکشاپ آموزش مبتنی برنتیجه در پوهنتون کابل آغاز گردید

ورکشاپ ۶ روزه آموزش مبتنی برنتیجه OBE) ) برای ۲۲ تن از استادان جوان و تازه التقرر پوهنتون کابل ازسوی آمریت انکشاف مسلکی پوهنتون دایر گردید. اصول تدریس، کنترول صنف و اصول ارزیابی محصلین. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۸ - ۱۲:۵۸
Background image

دفتر دوکتوران بدون سرحد(MSF) به تعداد 1000 ثوب چپن سفید را به پوهنځی فارمسی اهدا نمود

دفتر دوکتوران بدون سرحد(MSF) به تعداد 1000 ثوبص چپن سفید یک بار مصرف را به ارزش (یک هزار) یورو،  روز دوشنبه مورخ 7 حوت سال 1402 به پوهنځی فارمسی پوهنتون کابل اهدا نمود. محترم پوهنوال. . .

برگشت به اخبار

گالری رسانه

کنفرانس تحت عنوان نزول القرآن که توسط اساتید محترم پوهنځی شرعیات ترتیب شده بود در پوهنتون کابل برگزار گردید. جزئیات بیشتر در گزارش ویدیویی!

چند قطعه عکس های زیبا از پوهنتون کابل در موسم بارانی

روز جهانی آب در پوهنتون کابل طی یک سلسله مراسم بزرگ تجلیل شد. ادامه مطلب در گزارش ویدیویی آماده شده:

در دیدار سفارت چین در کابل از محصلین برتر پوهنتون کابل با اهدای لوح تقدیر و هدایای نقدی تجلیل شد.ادامه مطلب در گزارش ویدیویی آماده شده:

پوهنتون کابل در سال ۱۴۰۲ هـ ش، به ارزش حدود ۹۰ میلیون افغانی ده ها پروژه انکشافی و توسعه را تطبیق نموده است. گزارش ویدیویی:

کار قير ریزی با سرکهای نو در داخل پوهنتون کابل آغاز گردید

کار ساخت پارک محصلین به وسعت 12 جریب زمین در محوطه پوهنتون کابل افتتاح گردید

آلبوم عکس های بهاری محوطه زیبای پوهنتون کابل سال ۱۴۰۲ هـ ش

البوم تصاویر صحن زیبا پوهنتون کابل بعد از باران ملایم و زیبا