پیام رئیس پوهنځی

افغانستان تعداد زیادی از چالش های محیط زیستی از قبیل: از بین رفتن تنوع حیات، تاثیرات تغیرات اقلیمی، جنګل زدایی، نا مصئونیت غذایی، ازدیاد بیش از حد نفوس در شهرها، تخریب منابع، تخریب خاک، کمبود آب، و حوادث و آفات طبیعی را متحمل میشود.

منابع آب افغانستان توسط راننده ګان زیاد طبیعی و اجتماعی – اقتصادی آسیب پذیر اند. در ین کشور خشک طبیعی، ابرسانی برای فعالیت های انسانها توسط دریاها رسانیده میشود، که اکثریت مطلق آن از بارندګی ها و ذوب یخچالهای کوههای هندوکش تغذیه میګردد. بطور قابل توجه، اکثریت مطلق این یخچالها در حالت ذوب شدن قرار دارد. علاوه بر ان تنش آبی در ین کشور با تغییرات دراماتیک استفاده از زمین رابطه دارد. بیشتر از ۸۰٪ فیصد نفوس کشور در فعالیت های زراعتی، و مالداری مصروف میباشد.

چراګاه های افغانستان برای بیشتر از ۳۵ میلیون حیوانات علوفه را اماده میسازد. اکثریت مردم که در مناطق روستایی و شهری زندګی میکند به آب پاک نوشیدنی دسترسی ندارد. آلودګی آب در محیط های شهری اکثرا نتیجه کمبود سهولیات حفظ الصحوی و نا امن؛ و تخلیه نا درست فضولات صنعتی میباشد. اکثریت از شهرها تا حالا سیستم های منظم دفن زباله ها را ندارد که در نتیجه ان آب های زیرزمینی آلوده میګردد. در نتیجه شهر نشین شدن و فعالیت های نا منظم صنعتی آلودګی هوا به یک معضل خطرناک صحی برای مردم عام تبدیل ګردیده است. قطع بی رحمانه جنګلات باقی مانده افغانستان که در ګذشته مقدار زیاد از زمین کشور را جنګلات می پوشانید، حالا صرف ۲٪ پوشش جنګلی ان باقی مانده است. قطع جنګلات نتیجه استفاده ان بحیث چوب سوخت، تجارت غیر قانونی و انکشاف شهرها در افغانستان به شمار میرود.

این یک موضوع غیر منتظره است که چالش های محیط زیستی افغانستان با تغییرات اقلیمی ارتباط نداشته باشد. بطور مثال، افزایش در درجه حرارت و کاهش در بارندګی پیش از پيش تنوع حیات، یخچالها، مساحت باطلاقها و کول ها، محصولات زراعتی، تولید مالداری ها، ظرفیت تولید انرژی آبی، و صحت نفوس شهری را متاثر ساخته است. آموزش نسل جدیدی از فارغ التحصیلان که "مناسب برای هدف" برای کار در بخش های مختلف محیط زیست و مدیریت حوادث طبیعی باشد، از اهمیت والای برخودار است. برای پاسخګویی به این نیاز، پوهنتون کابل به تازګی پوهنځی محیط زیست را با ديپارتمنت های سه ګانه ان که عبارت از: علوم محیط زیست، مدیریت منابع طبیعی، و مدیریت حوادث میباشد، برای تربیه کادرها به سویه لسانس، تاسیس نموده است. مسلکی بودن و مهارت در این زمینه به طور مستقیم در رفاه اجتماعی و اقتصادی، معیشت، رفاه جامعه و در نهایت پایان دادن به توسعه پایدار کشور تاثیر می گذارد.

در اخر ارزوهای بهترین را به تمامی استادان و کارمندان پوهنځی که برای بدست اوردن اهداف این پوهنځی کار می نماید تقدیم می نمایم.

 

با احترام

پوهندوی دوکتور نور احمد اخندزاده

رئیس پوهنځی محیط زیست

گالری رسانه

البوم تصاویر صحن زیبا پوهنتون کابل بعد از باران ملایم و زیبا

سخنرانی محترم لطف‎ الله خیرخواه، معین علمی وزارت تحصیلات عالی در نمایشگاه هنری سمستر بهاری پوهنځی هنرهای زیبای پوهنتون کابل

کنفرانس علمی و تحقیقی تحت عنوان مطالعه و مدیریت آب های افغانستان به پیشواز افتتاح بند کمال خان

آغاز کمپاین نهال‌شانی در پوهنتون کابل

ویدو همدلی دانشجویان شبکه پوهنتون های راه ابریشم با دوستان خود در پوهنتون کابل