در باره پوهنځی

معرفی پوهنځی (تاریخچه) پوهنځی زبان و ادبیات خارجی

درک ارزشهای  فرهنګی و ادبی  کشور  در سده های  پیش و امروز اګاهی  از چګونګی فرهنګ  و  ادب  و درخشان  کشور  و انتقال ان  به سده های اینده  مفکوره ایجاد  و تا سیس  یک پوهنځی را  در دهه  1320  به میان اورد.

 به تاسی از این مفکوره پوهنځی ادبیات  که در معرفی چګونګی  تاریخ ادبیات و فرهنګ ګشور  ګام های متین  برداشته است در اول میزان  سال 1323  در چوکات پوهنتون کابل تاسیس یافت. در این وقت در پوهنتون کابل  صرف سه پوهنځی  -  طب  - حقوق -  و ساینس  موجود بود.

هدف از تاسیس  این پوهنځی  تربیه جوانان  کشور  به منظور شرح  و بیان  ثقافت و تاریخ کشور معرفی این پدید ه ها برای جهانیان  از طریق تحقیق  و  تحصیل بوده است.  ګذشته از ان  تربیه معلمان ورزیده و اګاه در رشته های مختلف علمی و ادبی و هدف دیګر پوهنځی را تشکیل میدهد.  تربیه و پرورش نویسنده ګان و محققان نیز از هدف عمده پوهنځی به شمار میرود.

بعد از سال ۱۳۴۰هـ ش چند دیپارتمنت زبان‌های خارجی (انګلیسی، المانی، فرانسوی، هسپانوي، جاپانی و روسی) در چوکات این پوهنځی تأسیس گردیدند. همچنان رشته‌های ژورنالیزم، علوم اجتماعی، روانشناسی و هنرهای زیبا به تربیب در طول چند سال یکی پی دیګر از پوهنځی ادبیات و علوم بشری جدا و به شکل پوهنځی‌های مستقل آغاز به فعالیت نمودند. به این ترتیب پوهنځی ادبیات و علوم بشری به پوهنځی زبان و ادبیات تغییر نام کرد.

پوهنځی زبان و ادبیات در سال ۱۳۹۳ هـ ش به دو پوهنځی (زبان و ادبیات داخلی و زبان و ادبیات خارجی) جدا شد. در حال حاضر پوهنځی زبان و ادبیات خارجی دارای هشت دیپارتمنت (دیپارتمنت زبان و ادبیات انګلیسی، دیپارتمنت زبان و ادبیات فرانسوی، دیپارتمنت زبان و ادبیات روسی، دیپارتمنت زبان و ادبیات آلمانی، دیپارتمنت زبان و ادبیات عربی، دیپارتمنت زبان و ادبیات اسپانوی، دیپارتمنت زبان و ادبیات ترکی و دیپارتمنت زبان و ادبیات چینایی) می‌باشد. پوهنځی زبان و ادبیات خارجی در حال حاضر دارای یک برنامه ماستری در دیپارتمنت زبان و ادبیات عربی نیز می‌باشد.

 

گالری رسانه

دو پایه فلتر آب آشامیدنی در لیله ذکور به بهره برداری سپرده شد

کار ساخت پارک محصلین به وسعت 12 جریب زمین در محوطه پوهنتون کابل افتتاح گردید

آلبوم عکس های بهاری محوطه زیبای پوهنتون کابل سال ۱۴۰۲ هـ ش

بخشی از سخنان وزیر محترم تحصیلات عالی شیخ ندا محمد ندیم صاحب به استادان پوهنتون کابل:

از فراغت محصلین سال ۱۴۰۱ هـ ش پوهنتون کابل تجلیل صورت ګرفت

البوم تصاویر مراسم تجلیل فراغت ۱۴۰۱ هـ ش پوهنتون کابل

البوم تصاویر صحن زیبا پوهنتون کابل بعد از باران ملایم و زیبا