در باره پوهنځی

معرفی پوهنځی زبان و ادبیات داخلی

درک ارزش‌های فرهنگی و ادبی کشور در سده‌های پیش و امروز، آگاهی از چگونگی فرهنگ و ادب درخشان کشور و انتقال آن به سده‌های آینده، مفکورۀ ایجاد و تأسیس یک پوهنځی را در دهه ۱۳۲۰ هـ ش به میان آورد. به تاسی از این مفکوره پوهنځی ادبیات و علوم بشری در اول میزان سال ۱۳۲۳هـ ش در چوکات پوهنتون کابل تأسیس یافت که در معرفی چگونگی تاریخ ادبیات و فرهنگ کشور گام‌های متین برداشته است. پوهنځی ادبیات و علوم بشری بعد از پوهنځی‌های طب، حقوق و ساینس چهارمین پوهنځی در پوهنتون کابل بود که تأسیس شد. هدف از تأسیس این پوهنځی، درک ارزش‌های فرهنگی و ادبی کشور درسده‌های پیشین و امروز، آگاهی از چگونگی فرهنگ و ادبیات درخشان کشور و انتقال آن از طریق تربیت نسل جوان به سده‌های آینده بوده. ګذشته از آن تربیۀ جوانان کشور به منظور شرح و بیان ثقافت و تاریخ کشور و معرفی این پدیده‌ها برای جهانیان از طریق تحقیق و تحصیل بوده.

بعد از سال ۱۳۴۰هـ ش چند دیپارتمنت زبان‌های خارجی (المانی، فرانسوی، انګلیسی، هسپانوي، جاپاني و روسی) در چوکات این پوهنځی تأسیس گردیدند. همچنان رشته‌های ژورنالیزم، علوم اجتماعی، روانشناسی و هنرهای زیبا به تربیب در طول چند سال یکی پی دیګر از پوهنځی ادبیات و علوم بشری جدا و به شکل پوهنځی‌های مستقل آغاز به فعالیت نمودند. به این ترتیب پوهنځی ادبیات و علوم بشری به پوهنځی زبان و ادبیات تغییر نام کرد.

پوهنځی زبان و ادبیات در سال ۱۳۹۳ هـ ش به دو پوهنځی (زبان و ادبیات داخلي و زبان و ادبیات خارجي) جدا شد. در حال حاضر پوهنځی زبان و ادبیات داخلي دارای سه دیپارتمنت (دیپارتمنت زبان و ادبیات پښتو، دیپارتمنت زبان و ادبیات فارسي‌دری و دیپارتمنت زبان و ادبیات اوزبیکي) می‌باشد. پوهنځی زبان و ادبیات داخلي در حال حاضر دارای دو برنامه ماستری و دکتورا در دیپارتمنت‌های پښتو و فارسی‌دری نیز می‌باشد.

 

گالری رسانه

البوم تصاویر صحن زیبا پوهنتون کابل بعد از باران ملایم و زیبا

سخنرانی محترم لطف‎ الله خیرخواه، معین علمی وزارت تحصیلات عالی در نمایشگاه هنری سمستر بهاری پوهنځی هنرهای زیبای پوهنتون کابل

کنفرانس علمی و تحقیقی تحت عنوان مطالعه و مدیریت آب های افغانستان به پیشواز افتتاح بند کمال خان

آغاز کمپاین نهال‌شانی در پوهنتون کابل

ویدو همدلی دانشجویان شبکه پوهنتون های راه ابریشم با دوستان خود در پوهنتون کابل