در باره پوهنځی

تاریخچه

پوهنحٔی اداره و پالیسی عامه یک نهاد تحصیلی دولتی میباشد که در سال ۱۳۹۰ ه ش در چوکات پوهنتون کابل تاسیس گردید. پوهنحٔی اداره و پالیسی عامه پوهنتون کابل از بدو تاسیس اش مصروف تولید کادر های متخصص در بخش های رهبریت و مدیریت عامه میباشد. مدت تحصیل در این پوهنحٔی هشت سمستر بوده که در دو سال نخستین محصلین مضامین اساسی و پوهنتون شمول را فرا گرفته و در دو سال اخیر، مضامین تخصصی رشته اداره و پالیسی را فرا میگیرند. در این پوهنحٔی تدریس به زبان های ملی و انگلیسی صورت گرفته و تمام درس های عملی و نظری با استفاده از تکنالوژی عصری ارائه میگردد. نصاب درسی این پوهنحٔی توسط استادان ملی و بین المللی با نظر داشت معیار های بین المللی به شکل استاندارد آماده شده است. محصلین در اخیر سال چهارم مکلف به فراگیری انترنشپ (کارآموزی) و تدوین پایان نامه و دفاع از آن در مقابل هیئت ژوری میباشند.

پوهنحٔی اداره و پالیسی عامه پوهنتون کابل در اولین سال خویش به تعداد ۱۰۰ محصل و در سال ۱۳۹۷ به تعداد ۱۸۰ محصل را از طریق پروسه رقابتی کانکور جذب نمود. شایان ذکر است که این پوهنحٔی تا حال توانسته است چهار دور فارغ التحصیل را به سطح لیسانس به جامعه تقدیم نماید. این پوهنحٔی همچنان در بخش شبانه فعالیت داشته و تا حال توانسته است دو دور فارغ به جامعه تقدیم کند. 

معرفی

پوهنحٔی اداره و پالیسی عامه پوهنتون کابل در سال 1390 هجری شمسی ایجاد و در سال 1391 محصلان را از طریق پروسه ملی کانکور جذب نمود. پوهنیح اداره و پالیسی عامه پوهنتون کابل نظر به نیازمندی های کنونی دولت جمهوری اسلامی افغانستان تاسیس گردید و اکنون دارای سه دیپارتمنت میباشد. دیپارتمنت پالیسی عامه یکی از دیپارتمنت های تخصصی این پوهنحی میباشد که در صدد رشد پالیسی سازی،‌ اجرای بهتر پالیسی ها و چگونگی نظارت از آن ها میباشد. دیپارتمنت اداره عامه در پی ایجاد حکومتداری سالم در افغانستان از طریق تربیه کادر متخصص و رفع نیازمندی های ادارات عامه در افغانستان میباشد. دیپارتمنت مدیریت توسعه، همچنان، مشکلات عمده فراراه توسعه را در افغانستان و کشور های رو به توسعه ارزیابی نموده و در پی مدیریت بهتر این روند به سوی توسعه ی پایدار میباشد.

 

گالری رسانه

محوطه پوهنتون کابل در فصل بهار

کار ساخت پارک محصلین به وسعت 12 جریب زمین در محوطه پوهنتون کابل افتتاح گردید

آلبوم عکس های بهاری محوطه زیبای پوهنتون کابل سال ۱۴۰۲ هـ ش

آلبوم تصاویر کنفرانس ملی تقویت تحصیلات عالی در پوهنتون کابل

بخشی از سخنان وزیر محترم تحصیلات عالی شیخ ندا محمد ندیم صاحب به استادان پوهنتون کابل:

محفل نظر خواهی در مورد نصاب برنامه ماستری جدید التاسیس در پوهنځی علوم اجتماعی برگزار گردید

نمایشگاه پوسترهای تحقیقاتی پوهنځی زراعت پوهنتون کابل برگزار گردید

از فراغت محصلین سال ۱۴۰۱ هـ ش پوهنتون کابل تجلیل صورت ګرفت

البوم تصاویر مراسم تجلیل فراغت ۱۴۰۱ هـ ش پوهنتون کابل

البوم تصاویر صحن زیبا پوهنتون کابل بعد از باران ملایم و زیبا

سخنرانی محترم لطف‎ الله خیرخواه، معین علمی وزارت تحصیلات عالی در نمایشگاه هنری سمستر بهاری پوهنځی هنرهای زیبای پوهنتون کابل