در باره پوهنځی زراعت

زراعت برای توسعه اقتصادی و اجتماعی افغانستان مهم پنداشته میشود. با توجه به شرایط طبیعی و اقلیمی کشور، توسعه اقتصادی و اجتماعی افغانستان به نحو قابل توجه بستگی به فعالیت های زراعت دارد.  پوهنځی زراعت پوهنتون کابل یکی از قدیم ترین و مشهورترین پوهنځی های کشور بوده که 55 سال قبل تاسیس گردیده است. فارغان این پوهنځی معلومات کافی را از سکتور زراعت بدست می آورند.

پوهنځی زراعت در سال 1956 تاسیس گردیده و یکی از پوهنځی های اولیه و شناخته شده پوهنتون کابل در افغانستان می باشد که دیپارتمنت های آن از سه بخش تشکیل گردیده بود: علوم حیوانی، علوم نباتی و اقتصاد زراعتی. اولین فارغ التحصیلان آن 9 نفر بوده که در سال 1959 فارغ گردیده بودند.  این پوهنځی بعدآ به 7 دیپارتمنت گسترش یافته که عبارت از اگرانومی، اقتصاد و توسعه زراعتی، علوم حیوانی، حفاظت نباتات، باغداری، جنگلات و منابع طبیعی، و خاکشناسی و ماشین آلات زراعتی می باشد.  در حال حاضر، پوهنځی زراعت دارای 8 دیپارتمنت میباشد که عبارت اند از: اگرانومی، اقتصاد و توسعه زراعتی، علوم حیوانی، حفاظت نباتات، باغداری، جنگلات و منابع طبیعی، خاکشناسی و بیوتکنولوژی و تولید تخم های بذری.

از زمان تاسیس آن تا سال 1975، پوهنځی زراعت با پوهنتون های آمریکایی مانند Wyoming، Colorado و Nebraska پروگرام تبادل افکار را داشت. اتحاد جماهر شوروی نیز برخی از پشتیبانی و همچنین دریافت کمک های مالی تحت یک پروژه خاص توسط UNDP، FAO  از سال 1979 الی سال 1992 تهیه نموده است. قبل از1979 پوهنځی متذکره بیشتر از 70 تن کادرهای علمی داشته که اکثر آنها درپوهنتون های آمریکایی و پوهنتون های کشورهای یگر تحصیل کرده اند. پوهنځی یک مجله علمی با عنوان "Elm-O- Fun" را ماهانه منتشر می نماید. در حال حاضر، این درحال حاضر کادرهای علمی به 80 تن میرسد که اکثریت آنها ماسترو داکتر می باشند. کشور های مختلف و سازمان های بین المللی جهت  بازسازی و توسعه ساختمان های این پوهنځی  حمایت خویش را با این پوهنځی اعلام کرده اند.

پوهنځی زراعت برای اولین بار در ترکیب با پوهنځی انجینری در پوهنتون کابل در سال 1956 تاسیس گردید. بعد از آن این پوهنځی به نام  پوهنځی زراعت و انجینری نامگذاری شده  که توسط  پوهنځی علوم سانیسی کترول میشد. در سال 1958، هر دوی این پوهنځی ها از پوهنځی علوم ساینسی جدا شده و فعالیت های خویش را به عنوان پوهنځی های مستقل آغاز نموده که  در سال 1959 تنها 9 نفر فارغ التحصیل داشتند. ابتدا این پوهنځی در ساختمان پوهنځی علوم ساینسی و علوم طبی در کابل قرارداشته و در سال 1965 یک ساختمان جدید به مساحت کلی 2800 مترمربع برای استفاده این پوهنځی اعمار گردید.

پوهنځی زراعت در آغاز متشکل از سه بخش جداگانه (اگرانومی، علوم حیوانی و اقتصاد و توسعه زراعتی) بوده که بعدا از آن به هشت دیپارتمنت مختلف (اقتصاد و توسعه زراعتی، اگرانومی، جنگلداری ومنابع طبیعی، هارتیکلچر، علوم حیوانی، خاکشناسی و بایوتکنالوژی و تولید تخم های بذری) تقسیم گردیده است. هدف اصلی این پوهنځی، تقدیم اشخاص مسلکی در بخش زراعت برای کشور بوده که معیارهای بین اللملی را در بخش زراعت پیاده نمایند. شاگردان فارغ التحصیل مکاتب که علاقه مند به این پوهنځی باشند، میتوانند با اخذ نمرات معیاری از طریق کانکور به این پوهنځی شامل گردند. 

گالری رسانه

محوطه پوهنتون کابل در فصل بهار

کار ساخت پارک محصلین به وسعت 12 جریب زمین در محوطه پوهنتون کابل افتتاح گردید

آلبوم عکس های بهاری محوطه زیبای پوهنتون کابل سال ۱۴۰۲ هـ ش

آلبوم تصاویر کنفرانس ملی تقویت تحصیلات عالی در پوهنتون کابل

بخشی از سخنان وزیر محترم تحصیلات عالی شیخ ندا محمد ندیم صاحب به استادان پوهنتون کابل:

محفل نظر خواهی در مورد نصاب برنامه ماستری جدید التاسیس در پوهنځی علوم اجتماعی برگزار گردید

نمایشگاه پوسترهای تحقیقاتی پوهنځی زراعت پوهنتون کابل برگزار گردید

از فراغت محصلین سال ۱۴۰۱ هـ ش پوهنتون کابل تجلیل صورت ګرفت

البوم تصاویر مراسم تجلیل فراغت ۱۴۰۱ هـ ش پوهنتون کابل

البوم تصاویر صحن زیبا پوهنتون کابل بعد از باران ملایم و زیبا

سخنرانی محترم لطف‎ الله خیرخواه، معین علمی وزارت تحصیلات عالی در نمایشگاه هنری سمستر بهاری پوهنځی هنرهای زیبای پوهنتون کابل